Kedd
2024-04-23
9:23 PM
Üdvözöllek Vendég
RSS
 
Az én bio-honlapom
Főoldal Regisztráció Belépés
Biokert - Oldal 2 - Fórum »
[ Új üzenetek · Tagok · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
Fórum » Főfórum » Kert » Biokert (biológiai művelés,)
Biokert
BazsiDátum: Vasárnap, 2011-07-31, 5:15 PM | Üzenet # 16
Őrmester
Csoport: Felhasználók
Üzenetek: 13
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia Gyunyika!
Köszönöm a válaszod, sokat billentett a döntésemben. Én most sok év után újra akarom kezdeni a kertészkedést, de mivel időközben megváltoztak a kert adottságai, így most csak úgy 70 m2 adódik "kertészkedésre". Ezért gondoltam a dombágyásra. Nálam meg homok van, de évek alatt felhalmozódott a komposzt, meg van mindig, elégetni nem akarom faág, úgyhogy valószínűleg kipróbálom. Miért hagytad abba a dombágyást? Alkalmaztad / alkalmazod /a növénytársítást is?
Mennyire jön be?
Köszi!
üdv: Bazsi

Hozzáadva (2011-07-31, 5:15 PM)
---------------------------------------------
Bocsi a leíratkozás , VÉLETLEN volt!!!

 
gyunyikaDátum: Vasárnap, 2011-07-31, 8:31 PM | Üzenet # 17
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia Bazsi!
Ha kicsi a kert érdemes csinálni dombágyást.
Én azért hagytam abba, mert nem tudtam öntözni, amik készültek azok elbomlottak, össze rogytak. Nem volt hozzávaló. A kertem kb: 200-250 öl. Így nem kell.
A társítással próbálkoztam, de nem igen láttam értelmét. A vetésforgónak több az értelme. Nagyon jó a mulcsozás is. Ezt alkalmazom. Komposztot készítek, vegyszert nem használok. Csalánlé, bordói lé, teák. Inkább a régi paraszti kertet próbálom megvalósítani. Amit a nagy anyámtól láttam. Van pár gyógynövényem is. A fák alá büdöske, köröm virág, hagyma. Virágot is vetek mindíg. Csalogatja a lepkéket, méheket. Madáretető is van.
Van aki esküszik a társításra, próbáld meg. A saját tapasztalat az igazi.
Jó munkát, és jó termést.
Nyugodtan írj.
Üdv. GGy. biggrin
 
gyunyikaDátum: Vasárnap, 2011-07-31, 8:34 PM | Üzenet # 18
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Ezt is nézd meg: http://gyunyikakertje.blogspot.com/p/dombagyasos-kertmuveles.html
surprised
 
BazsiDátum: Szombat, 2011-08-06, 10:29 PM | Üzenet # 19
Őrmester
Csoport: Felhasználók
Üzenetek: 13
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia GGY!
Komposztot én is készítek, vegyszert közel tíz éve nem látott a kertem. Csalánlé helyett, én a kenőszappanos oldatot próbáltam, egész jól működik levéltetű ellen. Uborkára, paradicsomra ként használtam. Viszont az általad írt teákról kérnék egy kicsit bővebb infót!
Az alatt, hogy "régi paraszti kert", mit értesz? Halottam még tormalevél léről. Mi a véleményed róla?
Üdv.Bazsi
 
gyunyikaDátum: Kedd, 2011-08-09, 8:54 PM | Üzenet # 20
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
1. Rovarriasztó koncentrátum
Hozzávalók:
3 fej hámozatlan fokhagyma
1 dl folyékony paraffin
1 evőkanál szappanreszelék (vagy mosópor)
2 csésze forró víz

Az összezúzott fokhagymafejeket tegyük egy kis tálnyi paraffinba és 24 órán át hagyjuk benne ázni. A szappant olvasszuk fel forró vízben, majd a kihűlt oldatot keverjük össze a fokhagymás paraffinnal. A keveréket szűrjük át egy befőttesüvegbe és tegyük a hűtőbe. A felhasználáshoz 4 evőkanál koncentrátumot hígítsunk fel 2 liter vízben. A készítménnyel végzett permetezést legalább kéthetente ismételjük meg.

2. Fehér üröm (Artemisia absinthium) felhasználásával készült permet

Hozzávalók:

25 dkg ürömlevél
1,5 l víz
1 teáskanál mosópor
2 csésze forró víz

Az ürömleveleket áztassuk fél órán át 1,5 liter meleg vízben. Jól keverjük meg, szűrjük le, majd hagyjuk kihűlni. Oldjuk fel a mosóport 2 csésze forró vízben és öntsük hozzá az átszűrt ürmös folyadékhoz. Ez a permetezőszer a különböző hernyófélék elleni harcban használható fel a leghatásosabban.

3. Pirospaprika-koncentrátum
Hozzávalók:

1 fej hámozatlan vöröshagyma
1 fej hámozatlan fokhagyma
1 evőkanál Cayenne-bors
1,5 víz
Aprítsuk fel a vöröshagymát és a fokhagymát, majd az összes hozzávalót keverjük össze egy megfelelő nagyságú edényben. 20 percig hagyjuk állni, majd a kihűlt keveréket töltsük üvegekbe és tegyük a hűtőbe 6 hétre. Ennek letelte után szűrjük át a folyadékot és tároljuk befőttesüvegekben. A felhasználáshoz öntsünk 1 evőkanál koncentrátumot fél liter vízbe. Adjunk hozzá egy kevés mosóport. Amellett, hogy kiválóan alkalmazható mint általános rovarriasztó, a pirospaprika-permetet a hernyók ellen is eredményesen bevethetjük.

4. Fekete nadálytő (Symphytum officinale ) leveléből készült levéltrágya
Hozzávalók:

2 műanyag vödör
Nadálytőlevél
Tányér
Tégla vagy más tárgy (a vödörbe férjen bele!)
Virágcserép (a vödörbe férjen bele!)
Az egyik vödör fenekét lyukasszuk át több helyen, majd töltsük fel 3/4 részig nadálytőlevéllel, ügyelve arra, hogy a leveleket jól tömörítsük össze. Tegyünk egy tányért a levelek tetejére, súlyként helyezzünk rá egy téglát vagy más nehéz tárgyat. A másik vödörbe tegyünk fejjel lefelé egy virágcserepet. Állítsuk a nadálytőlevéllel feltöltött vödröt a virágcserépre. Körülbelül 3 hét elteltével látni fogjuk az alsó vödör aljában összegyűlt barna folyadékot. Öntsük üvegekbe, a felső vödör tartalmát pedig - hogy ne vesszen kárba - használjuk fel komposztkészítéshez.

A felhasználáshoz 1 evőkanál folyadékot vegyítsünk 1 liter vízzel; kevés mosóport is adhatunk hozzá.
 
gyunyikaDátum: Kedd, 2011-08-09, 9:00 PM | Üzenet # 21
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Ezeket nézd meg. Ha lesz időm még írok majd. Van egy ilyen című könyv is hogy "Biolevek" Megkeresem és írok neked belőle pontosan.
GGy. biggrin
http://www.origo.hu/archivu....os.html

http://www.otletmozaik.hu/cikk.ht...._id=442
 
gyunyikaDátum: Szerda, 2011-08-17, 8:06 PM | Üzenet # 22
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia Bazsi.
Mire jutottál a dombágyással? Meg a kerttel?
Még nem írtam de nem felejtettem el. A hétvégére meg lesz.
Addig is sok sikert.
GGy.
 
BazsiDátum: Szerda, 2011-08-17, 9:59 PM | Üzenet # 23
Őrmester
Csoport: Felhasználók
Üzenetek: 13
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia GGY!
Hát, osztottam- szoroztam,makettel betájoltam /É-D/, óránként fotóztam, hogy megtudjam a fák mennyire árnyékolnak, meg összevetettem az alapanyag mennyiségeket. Végül is rájöttem, ha megvalósítom, és esetleg működik is, nem marad elég ésszerű helyem más megoldásoknak.
Úgyhogy egyenlőre lemondtam róla, praktikusan kijelöltem az ágyásokat /DK-ÉNY /, és elkezdtem a terület megtisztítását./ egy-két bokor, muskátlitartó fatuskó bánja /Ősszel még lesz díszbokor átültetés, és indulhat a vetemény. Most tervezem a szamóca ültetését. Látom Te már túl vagy rajta.
Megpróbálom ötvözni a növénytársítást a vetésforgóval. Majd kisül mi lesz belőle. Lehet hogy kudarc.
Az a baj, hogy az idén jutottam el a nagy "változtassunk az életvitelen " gondolatra, aminek a következménye, hogy talán túl sokat vállaltam magamra.
De majd csak lesz valahogy.
üdv Bazsi
 
gyunyikaDátum: Csütörtök, 2011-08-18, 4:47 PM | Üzenet # 24
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia Bazsi!
Látom alaposan meg gondolod a dolgot. Ezt így is kell. Én próbáltam a tiszta bio dolgot a leírás alapján, de nem volt időm, és nagyon sziszi fuszi munka. Ami jó azt ebből abból össze szedtem. Így próbálok termelni. Lényeg a méreg nélküliség. Anélkül is eszünk eleget ha én nem használok. A trágyát is kerülöm, mert sok az új fertőzés és ki tudja hogy viselkedik a trágya. Rengeteg komposztot gyártok, és a felületi komposztálást is csinálom. Az is jó szerintem. a zöldtrágya is jó.
Végül is a biolevek címü könyvet nem találtam még, de szerintem az már túl speckó dolog. Nem tudom hogy használ e, vagy csak hinni kell benne. Az egyszerűség a lényeg. Régen is termeltek a falusiak, pedig azt sem tudták hogy mi a bio. Ha teheted, beszélgess öregekkel akik művelték a földüket. Szerezz régifajta magokat. Próbáld ki. Lehet hogy nem lesz rajt annyi és akkora termés, de nem betegszik meg. Használj zeolitot ha van rá pénzed. Meg fahamut. Meszet, ha kell.
Most ennyi.
Sok sikert.
GGy. smile
 
BazsiDátum: Csütörtök, 2011-08-18, 10:38 PM | Üzenet # 25
Őrmester
Csoport: Felhasználók
Üzenetek: 13
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia GGY!

Gyönyörűek az almáid!
Mit használsz, hogy nem kukacosak?

Bazsi
 
gyunyikaDátum: Péntek, 2011-08-19, 6:43 PM | Üzenet # 26
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia Bazsi!
Semmit. Tavasszal bordói lével lemosattam. A nyáron egyszer még ugyan azzal, mikor a paradicsomokat is permeteztem.
Most elég jó a termés. Azon gondolkodtam hogy szedek le belőle, mert sok volt rajt. Aztán mégsem, de a természet elintézte.
Sok lepotyogott.
Kenőszappant javasolnak meg vizüveget. Nem használom.
Próba szerencse alapon.
deal

GGy.
 
gyunyikaDátum: Péntek, 2011-08-19, 7:12 PM | Üzenet # 27
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
http://www.antikvarium.hu/ant....zes=yes

biofüzeteket itt nézd meg. Jók. Érdemes olvasni őket. biggrin
 
gyunyikaDátum: Péntek, 2011-08-19, 7:20 PM | Üzenet # 28
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
A könyv adatai
Kép a könyvről: Biolevek természetes anyagokból

20 cm x 14 cm
A könyv címe:

Biolevek természetes anyagokból
A könyvhöz kapcsolódó név/nevek:
Lelkes Lajos (Szerkesztő)
Wenszky Ágnes (Szerkesztő)
Dr. Baráth Zoltánné (Fordító)
Szent-Miklóssy Ferenc (Lektor)
Peter Sowa (Szerző)
V. Nagy Enikő (Grafikus)
Kiadó: Mezőgazdasági Kiadó Planétás Gmk
A kiadás helye: Budapest
A kiadás éve: 1986
Sorozatcím: Biofüzetek
Kötetsorszám: 12
ISBN-szám: 963-232-229-0
Kötéstípus: Tűzött kötés
Oldalszám: 29
Nyelv: Magyar
Megjegyzés: Fekete-fehér illusztrációkkal.
Tartalom: Olvasható biggrin
 
gyunyikaDátum: Péntek, 2011-08-19, 10:06 PM | Üzenet # 29
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia Bazsi.
Még annyit hogy azért nem kell elhinni mindent amit írnak. Próbáld meg, és azután fogadd el.
Van egy haverom itt a faluban, ő nagy biokertész. Kb30 -éve csinálja. Nagyon sok dolgot abba hagyott mert nem volt értelme.
A társítások nál, az előveteménynél. Sok a felesleges dolog. Munka mellett nem lehet csinálni 5-600 ölet.
Nekem kb 250öl a kertem de épp elég. Meg öntözni is kell. Lehet ha akkora lenne hogy gépesíteni lehetne akkor más lenne.
Kedves Bazsi jó munkát. Ha tudok segítek. Írj. surprised
Ha tudok válaszolok.
 
gyunyikaDátum: Vasárnap, 2011-08-21, 9:27 PM | Üzenet # 30
Hadnagy
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 49
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szia Bazsi!
Találtam egy két oldalt, hátha nem ismered, ide teszem olvasd el. Érdemes.
Például a helyi viszonyok, amikről még nem is írtam. Érdemes megnézni. És itt is a vetésforgórol ír a tulaj. wacko
http://probalkozas.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=366144
 
Fórum » Főfórum » Kert » Biokert (biológiai művelés,)
Keresés: