Október.
Fontos teendők!
- a betakarítás folytatása,
- komposzt tároló további töltése, kivéve beteg növényi részek. (elégetni)
- őszi hagymásokat elültetni,
- enyves gyűrűk felhelyezése,
- szőlőszüret után, tápanyag visszapótlás,
- a leszüretelt gyümölcsfák tápanyag pótlása,
- csupasz talajfelület takarása, téli előkészület.
- gyümölcsfaültetés.
A gyümölcsfák kiválasztásánál is figyeljünk a táj adottságaira. Az őszibarack, a mandula, a füge a szőlőhöz hasonló éghajlati igényű, ott érdemes őket ültetni, ahol a szőlőtermesztésnek történelmi hagyományai voltak. A dió, a szilva a folyók árterein magától is szaporodik, ez jelzi, hogy vízigényes növények. A cseresznye őse, a vadcseresznye hegyvidéki erdeinkben honos elegyfa, ez figyelmeztet arra, hogy a száraz forróságot nem tűri. A kajszi tőlünk keletre honos, a tavaszi fagyok nálunk gyakran károsítják a virágokat, ezért a kései fajtákat érdemes telepíteni. Az ökológiai szemléletű kertészkedés alapja az optimális termőhely kiválasztása, és megfordítva, az adott termőtáj számára megfelelő növényfajok, fajták telepítése. Ezzel a növényvédelmi problémák nagy része (harmonikus tápanyagellátás és növénytársítás mellett) fel sem merül, illetve könnyen leküzdhető.
Vágjuk vissza az évelőket, és a tövükhöz szórjunk komposztot. A dáliák az első fagyokig maradhatnak. Ha a fagy elvitte a lombjukat, a gumókat ássuk ki, és pincébe teleltessük. Az új évelőket a hónap végéig ki kell telepíteni. Telepítéskor adjunk bőségesen komposztot. A rózsákat és cserjéket november közepéig telepíthetjük, ha a vesszők jól beértek. A telepített növények tövét takarjuk be mulccsal, komposzttal, lombbal.
A hasznos állatokra is gondoljunk! A fűzfabarka és a som virága a legkorábbi méhlegelő. A vadrózsa bokor biztos védelem a sok énekes madárnak. A sün és a cickány szívesen telel a száraz avar, illetve lomb alatt. A futóbogár és a katica menedéket talál a lazán összerakott kövek között.
Télen a pockok nem találnak elég eleséget, így rákaphatnak a téli zöldség félékre, salátára. A veszélyeztetett területet locsoljuk meg fokhagymából készült teával. A legádázabb ellenségük a pockoknak a macska.
A gyümölcsfákra tekerjük fel az enyves gyűrűt, amit magunk is készíthetünk. 2,5kg repce olaj, 20dkg disznózsír, 2dl terpentin, és 20dkg fenyőgyanta keverékéből. Az olajt, és a zsírt összefőzzük, majd felolvasztjuk benne a gyantát, és óvatosan hozzá keverjük a terpentint. Ha kihűlt papírcsíkra kenjük. Próbálkozhatunk a ragasztós légyfogóval, és a ragacsos egérfogóval is. Ezek a téli araszolók ellen védenek.
A komposztálót töltögessük. Ha van
hőszigetelt berendezésünk, az a fagyok beállta után is dolgozik. A kert
árnyékos, szélvédett sarkában a mogyoróbokrok takarásában van a komposztdomb
helye. Mellette a bodza, aminek minden része
hasznos! A komposztdombot árnyékolja, lehulló levelei értékes tápanyagokkal
dúsítják, az érést gyorsítják. A bodzavirág szedése több héten át tart, jó ha
ott van a kertben, és a frissen nyílott virágokat napos délelőttökön magunk
gyűjthetjük. Vékony rétegben kiterítve, naptól védve kell szárítani, hogy a
nyár melegéből és fényéből a téli megfázások ellenszerét megőrizzük. A bodza
feketére érett bogyója gyógy lekvár készítésére alkalmas. Friss leveles
hajtását a vakondok járataiba dugják, az erjedő, rothadó levél szagától a
vakond elmenekül. A középkorban a gyümölcsös körül a bodzasövény arra is
szolgált, hogy érett terméseivel a madarakat elcsalogassa az értékesebb gyümölcsfáktól.
A csipkebogyó termése, a legjobb téli vitaminforrás, teának szárítva, de lekvárnak, szörpnek elkészítve is használjuk. Ha magától nem jelenik meg a kertben, begyűjtött terméseiből szórjunk el a sövény védelmében, ahol a madarak nem férnek hozzá, a következő évben csírázik csak ki. Kissé kilóg a sövényből, mert nagy helyet igényel, de ha metszés nélkül hagyjuk szabadon fejlődni, könnyebb róla szüretelni, mert a külső fiatal napsütötte ágak rakódnak be gazdagon terméssel. Ami a bokor belsejében marad, hagyjuk meg a madaraknak. Ha van a környéken vadrózsa, akkor a nemes rózsák is szépen fognak fejlődni, a talajösszetétel megfelel számukra.